Obowiązkowe szkolenia BHP

Autor: zypolek Data: 27 Lut 2013 Kategoria: Biznes oraz Finanse |

Jedynymi szkoleniami, w których pracownicy muszą obowiązkowo uczestniczyć są te z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Ich organizacją zajmuje się pracodawca na swój koszt, a odbywają się one zawsze w godzinach pracy. Należy przy tym również zaznaczyć, iż szkolenia bhp mają charakter cykliczny – czyli odbywają się co jakiś czas. Wszystko w tym momencie zależy od tego jakiej konkretnie grupy pracowników dotyczą – inne potrzeby w tym względzie maja np. pracownicy fizyczni, a inne biurowi.
Pracownik nie może odmówić udziału w szkoleniu, a jeśli z jakiś uzasadnionych względów wyznaczony termin mu nie odpowiada, musi o tym poinformować pracodawcę i odbyć szkolenie w innym terminie. Generalnie rzecz biorąc, szkolenia bhp organizowane są po to, aby uzmysłowić pracownikom zagrożenia, z którymi wiąże się wykonywanie poszczególnych czynności zawodowych. Dzięki zdobytym na kursie informacjom pracownik ma wiedzieć jak radzić sobie w awaryjnych sytuacjach i co robić, aby unikać zagrożenia.
Jeżeli pracownik nie ma ważnego szkolenia bhp, pracodawca nie może dopuścić go do wykonywania pracy. Sytuacji, gdy pracodawca dopuści się w tym zakresie jakichkolwiek zaniedbań, musi się liczyć z poniesieniem konsekwencji – także w postaci bardzo dotkliwych kar finansowych. Sam pracownik musi też pamiętać, iż nieuzasadniona odmowa wzięcia udziału w szkoleniu może się okazać dla niego bardzo nieprzyjemna w skutkach. Obecnie firmy zatrudniają swoich specjalistów od BHP bądź zlecają przeprowadzenie szkolenia bhp zewnętrznym podmiotom.

Tagi:

Komentowanie wyłączone.

Copyright © 2019 Publikacje Internetowe